1987 Fiat UNO Turbo I.E

CalleGustafsson
Linköping

Svensksåld Fiat Uno Turbo IE från 1987 med ca. 174370km på mätaren. Bilen har rullat en stor del av sin tid på Gotland och varit avställd i 12 års tid, men är äntligen ute på vägarna igen! Mätarställning kan av ägaren garanteras. Denna ovanliga lilla krutraket är ett tidigt försök från Fiat att skapa en hot hatch och 1990 vann Fiat Uno Turbo ett busbilstest hos Teknikens Värld.
Bilen kommer i ett ärligt bruksskick och har diverse anmärkningar på karossen, men motor är däremot i gott skick med tyst och fin motorgång och en god karaktär över hela registret. Med bilen följer en stor del reservdelar i 4 fulla flyttkartonger. Det finns bland annat 3 stycken topplock, kamaxlar, drivaxlar, diverse elektronik, exteriör plast och en del inredning.

  • Svensksåld Fiat Uno Turbo IE från 1987 i användbart bruksskick

  • Kvick GTI-vagn som fick andra bilar i segmentet att flytta på sig
  • Knappa 840kg och över 100hk+!

Utrustad med en 1.3-liters överladdad fyra med en originaleffekt på ca. 105hk/150nm kopplad till en femväxlad manuell låda. Detta exemplar har fått uppställt laddtryck, 044 bränslepump, bränsletrycksregulator från Malapassi samt en öppen dumpventil. Effekt lär vara något mer än original. Utöver lite småtrim har bilen även fått hårdare gula KONI-dämpare och kortare fjädrar.

Nuvarande ägare beskriver att karossen upplevs bra. Däremot finns det defekter men den ger ett orenoverat och ärligt intryck. Det finns dörruppslag och mindre bucklor på dörrar. Vänster framskärm har en buckla i ovankant. Det har renoverats en del på bilen, bland annat reservhjulsbalja som avlägsnats och golv som delvis bytts ut av tidigare ägare. Det finns svetsreparationer på fjäderbenstornen. Det finns diverse ställen på karossen som har rostskador i storlek 2x2cm, bland annat motorhuv, skärmar, dörrar och runt framrutan. Lacken har delvis reparerats på mindre ytor men upplevs som generellt bra, med tanke på biltyp, mil- och årtal. Rutorna på bilen är fina runtom. Ett Turbo IE-emblem saknas på bakluckan. Fälgarna är i bruksskick med diverse skavmärken och korrosion, dock absolut fina för sin ålder! Nya däck har monterats.

Interiören upplevs som ren och trevligt, enligt nuvarande ägare. Allt fungerar som det ska i kupén utöver oljetrycksmätare, klockan i taket samt elhissen på passagerarens sida.  Sportstolarna är i gott skick men passagerarstolen är delvis sliten. Inga hål i klädseln dock. Mindre repor och slitage på instegslister och plastklipp fattas på dörrpaneler. Det glappar därför något. Detta lilla fel återfinns även i baksätet. Instrumentpanel är i fint skick. Innertaket har klätts om av tidigare ägare och är idag rött. Arbetet har inte utförts fackmannamässigt. Alla knappar och reglage fungerar som det ska, dock saknas rattar och kontroller på originalradion. Det kommer små missljud från kupéfläkten ibland.

Skicket på motor beskrivs som mycket välfungerande! Tyst och fin motorgång med ett fint register med tydlig karaktär. Växellänkage är något slitet men fungerar på bilen. Detta är ett vanligt fel på denna modell. Samtliga bromsar har gåtts igenom och fungerar fint utan problematik.

Nyligen utförd standardservice med olja, filter etc. Kamrem byttes 2021. Tyvärr saknas dokumentation på det utförda arbetet, dock är nuvarande ägare väl bekant med personen som utförde kamremsbytet. Sedan kamremsbytet utfördes har bilen ej rullat. Det finns enklare dokumentation på nyligen utförd service. 2024-04-16 genomgick bilen besiktning med godkänt resultat och utan någon anmärkning.

Detta är en riktig liten tidskapsel från 80-talet och osar GTI-vagn mer än något annat! En riktig hot hatch för dig som älskar låg vikt, en ball motorkaraktär och ett bakhjul i luften när du dundrar runt hörnen! Detta är ett perfekt rullande projekt och det vore väldigt kul om den hamnade hos någon som sakta men säkert fortsätter renovering och omhändertagande. En framtida samlarklassiker, utan tvekan!

Exteriör (37 bilder)

Interiör (25 bilder)

Mekanik (12 bilder)

Dokumentation (3 bilder)

Övrigt (4 bilder)