1956 Ford Thunderbird

Sessan11
Hallstavik

Svensksåld Ford Thunderbird från 1956 med endast fyra ägare under 68 års tid! Bilen har en orörd och rostfri kaross, och lackades om någon gång under 70-talet. Bilen är i ett bra bruksskick och har, ovanligt nog, manuell växellåda!

  • Svensksåld Ford Thunderbird från 1956
  • V8 med manuell växellåda

Denna Thunderbird kommer med 5.1-liters V8 på ca. 220hk/430nm kopplad till 3-växlad manuell låda.

Det generella skick på karossen beskrivs av ägare som en kaross med mycket bra linjer, orörd och rostfri. Bilen kommer med en mindre , med tanke på åren som gått, mängd bruksslitage. Lite mindre lackskador på diverse platser, mindre bubblor i lacken och diverse andra, dock små defekter med tanke på att lacken är 50 år gammal. Bilen lackerades nämligen om någon gång på 70-talet enligt ägaren. Glasrutor är i bra skick men frontruta är självklart något repig, dock utan stenskott. Kromet är i förhållandevis bra skick med tanke på åldern. Fälgarna är utan skador och mönster uppges vara bra.

Interiören är även den i ett bra bruksskick. Materialet på soffan är i fint skick men har en liten reva på förarsidan. En del smuts finns självklart i materialt, men kan säkert snyggas till. Dörrsidor i förhållandevis bra skick med åldersslitage. Passagerarsidans dörrsida har en reva i vinylen. Ratt, knappar och reglage i bra skick. Hardtop-innertaket sitter där det ska men har fläckar. Däremot är utsidan på hardtopen i fint bruksskick. Suffletten i bra bruksskick.

Motor beskrivs vara i bra skick. Växellåda och drivlina likaså, och bägge utan missljud. Kopplingen tar bra. Bromsar beskrivs vara i mycket bra skick. Mekaniskt fungerar bilen som den ska.

Hösten 2021 fick Thunderbirden en service med byte av motorolja, växellåds- och bakaxelolja. 2019 gick bilen igenom sin sista besiktning och är nu besiktningsbefriad.

En svensksåld Thunderbird med manuell låda och ytterst få ägare under många år. Pricken över I:et är att karossen aldrig behövs rostlagas eller renoverats. En perfekt 50-tals Thunderbird för dig som vill ut och bara njuta av sommaren utan tak och med ett lagom mullrigt V8-ljud.

Exteriör (102 bilder)

Interiör (61 bilder)

Mekanik (32 bilder)

Högsta bud