1990 Honda Prelude

GOB
Stockholm
Bakgrund & Information
Ta chansen att buda hem denna Honda Prelude som troligtvis är det finaste exemplaret på den svenska marknaden just nu!
Bilen i fråga är en Honda Prelude av den tredje generationen med det sista facelift som hade pop up ljus innan den fjärde generationen presenterades 1991. Maskinen är en rak fyrcylindrig motor på 2.0 liter (B20A9) som ger en effekt på 140 hk ihopkopplad med en 4 växlad automatlåda.
Detta exemplar är verkligen i ett fantastiskt skick med fin ägarhistorik och låga mil samt sin nybilsdoftande interiör blir det som en tidskapsel att hoppa in att vrida om nyckeln. Maskinen går helt perfekt och det uppdaterade avgassystemet från Ferrita får bilen att mullra så där lagom vid start. Just detta exemplar inhandlades ny från Förenade Bil i Stockholm av fru Solwig Nobel Söderén den 6/6-1990 hon brukade bilen varsamt ända fram till 29/3-2012. Nästa ägare brukade bilen fram till 15/4–2019. Efter det hamnade bilen i Solna och brukades fram till 2021 och såldes vidare till nuvarande ägare 2021.

Utrustning

  • Dubbla uppsättningar nycklar
  • Tygmattor
  • Ferrita avgassystem i rostfritt stål
  • Aluminiumfälgar
  • Elhissar
  • Elektriskt öppningsbar taklucka
  • Farthållare

Bilen ger ett mycket fint helhetsintryck. Lacken har spår av åren där det finns några märken efter dörruppslag på hö bakflygel. En o annan repa kan också synas. Underredet är behandlat med linolja och är i utmärkt skick. Inredningen är fri från skador och är helt original.

  • Motor och växellåda fungerar felfritt.
  • Eltaklucka, elhissar,C-lås fungerar, även farthållaren

Renoveringar/Service
Bilen har genomgått service hos märkesverkstäder under åren och kamremmen byttes 1/10-2014 vid 51790km. Senaste servicen gjordes 20/6-2022. Bilen är i stort sett original med tidstypiska OZ fälgar, nya Good Year däck sitter monterat. Bilen är något sänkt med nya fjädrar från H&R. Tidigare avgassystemet var dåligt så man lät tillverkad ett nytt i rostfritt stål (enligt orig mått) av Ferrita.

  • Nya bromsskivor + belägg samt renoverade bromsok vänster & höger bak.
  • Ett bromsok bak 2012-10-25
  • Huvudbromscylinder bytt 2019-07-04

Digital historik på Besiktning

  • Besiktigad 2021-06-10 på 64.640 km
  • Besiktigad 2019-08-07 på 62.430 km
  • Besiktigad 2018-08-22 på 60.920 km
  • Efterkontroll-besiktning 2017-08-29 på 59.990 km
  • Efterkontroll-besiktning 2017-07-31 på 59.620 km
  • Besiktigad 2017-06-29 på 59.000 km
  • Efterkontroll-besiktning 2016-06-21 på 58.730 km
  • Besiktigad 2016-06-17 på 58.510 km
  • Besiktigad 2015-05-19 på 54.650 km
  • Besiktigad 2014-06-16 på 50.050 km

Dokumentation
Det finns div trycksaker/broschyrer,samt originalkvittot från köpet hos Förenade Bil i Stockholm.
En del kvitton mm

En mycket trevlig bil att köra som alltid startar och är i ett fantastiskt fint skick för sin ålder. En riktig tidskapsel. Sen kan man inte annat än älska pop-up ljusen!

Exteriör (84 bilder)

Interiör (41 bilder)

Mekanik (18 bilder)

Dokumentation (10 bilder)