1996 MG F Roadster

Professionell säljare
SebastianB
Halmstad

MG tillverkade modell F från 1995 fram till 2002, när uppdaterade MG TF introducerades. Första versionen av modellen fick en mittmonterad 1.8-liters fyra på ca. 120hk/160nm kopplad till 5-växlad manuell låda och bakhjulsdrift. 0-100 på ca. 9 sekunder och en toppfart på knappa 200km/h.

  1. Ovanlig mittmotor-cab, MG F Roadster
  2. Få ägare och endast 125.000km på 27 år
  3. Stor portion körglädje för lite pengar

Denna MG F Roadster importerades från Tyskland redan 2011 och har sedan dess haft 3 tidigare ägare. En ägare mellan 2012 och 2023. Bilen kommer i ett bra bruksskick med ca. 125000km på mätaren. Mätarställning kan garanteras.

Utrustning och Tillval

Stolar i halvskinn, elhissar, stereo med aux-uttag samt störtbåge.

Bilen kommer i ett bra bruksskick med tanke på ålder. Det har ej utförts tidigare renoveringar på karossen och det är informerat om bland annat lackbubbla på ena bakskärmen, begynnelse till ytrost på exempelvis balkar och avgassystem. Glasdelar beskrivs vara i bra skick. I övrigt normalt åldersslitage som t ex stenskott och smårepor. Kring lack informeras det om att det vid handtag på förardörr ramlat av ca. 1x1 cm lackbit. Spricka vid vänster blinkers samt ovanför emblem på främre stötfångare. Mönsterdjup på däck är ca. 2mm. Inga anmärkningar på emblem, lister, belysning eller fälgar.

Interört ser skicket bra ut för sin ålder. Sportstolarna har klarat sig väl med endast mindre slitage från bruk samt in- och urstigningar. Dörrsidor i gott skick. Finns märke i ena högtalargallret. Det finns en mindre spricka om ca. 1 cm i instrumentpanelen. Växelspak är utbytt mot längre sådan, damask ej återmonterad men medföljer tillsammans med originalspaken.

Mekaniskt beskrivs bilen som mycket bra. Det är bytt kopplingsvätska, kylvätska samt olja och filter innan sommaren. Inga läckage har noterats. Bromsar och belägg beskrivs vara i bra skick.

Titta gärna igenom våra foton för att bilda er en uppfattning om skicket på bilen. Om ni har frågor kan dessa lättast ställas i kommentarsfältet!

Senaste service utfördes av Vipa Bil i Halmstad. Bilen kommer att säljas nybesiktigad samt nyservad. Det medföljer diverse dokumentation från tidigare servicearbeten.

Ett roligt och lättviktat mittmotor-alternativ till bland annat Mazda Miata eller liknande sportbil. Stor portion körglädje för små pengar!

Exteriör (42 bilder)

Interiör (28 bilder)

Mekanik (4 bilder)

Dokumentation (2 bilder)