1975 Porsche 911 Carrera
- USA-importerad G-modell, 911 Carrera från 1974
- Specialupplaga för amerikanska marknaden
- Endast 2 brukare sedan importen 2014
- Matching numbers-bil med Certificate of Authenticity
Utrustad med 2.7-liters boxersexa på ca. 165hk kopplad till 4-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.
Skicket på interiören beskrivs vara OK med åldersslitage på bland annat ratt och instegslister. Stolarna är utan skador och i fint skick. Instrumentpanel, knappar och reglage likaså. I handsfacket finns ett tidtagarur installerat. Vissa lampor fungerar inte i kupén och hastighetsmätaren är för närvarande ur funktion.
Motor beskrivs vara i mycket bra skick. Växellåda och drivlina likaså. Bromsar beskrivs vara i OK skick. Mekaniskt fungerar allting som tänkt.