1975 Porsche 911 Carrera

HLFM
Stockholm

USA-importerad signal-orange specialupplaga av Porsche 911 Carrera 1974 med matching numbers. Upplagan gjordes för den amerikanska marknaden och släpptes året innan turbo-modellen lanserades. Specialupplagan hade bland annat fabriksmonterade Koni-dämpare. Detta exemplar har enligt registret haft 2 ägare sedan importen 2014 och har enligt mätaren rullat 96450km. Miltalet kan av ägare ej dokumenteras, men skicket talat för en välskött bil.

  • USA-importerad G-modell, 911 Carrera från 1974
  • Specialupplaga för amerikanska marknaden
  • Endast 2 brukare sedan importen 2014
  • Matching numbers-bil med Certificate of Authenticity

Utrustad med 2.7-liters boxersexa på ca. 165hk kopplad till 4-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.

Det generella skicket på karossen beskrivs av nuvarande ägare som bra. Det finns ingen rost, inga bucklor, värre repor eller dörruppslag. Liten normal mängd stenskott och något bruksslitage finns. Enligt nuvarande ägares vetskap ska renoveringar inte ha utförts på karossen. Lacken beskrivs även den som bra i skicket. De svarta listerna lackerades om 2023 samtidigt som en skada på passagerardörren fixades. Glasrutor, krom, lister och lyktglas är i bra skick. FUCHS-fälgarna är i bra skick utan skador, dock med normalt ytslitage. Mönsterdjupet beskrivs vara bra.

Skicket på interiören beskrivs vara OK med åldersslitage på bland annat ratt och instegslister. Stolarna är utan skador och i fint skick. Instrumentpanel, knappar och reglage likaså. I handsfacket finns ett tidtagarur installerat. Vissa lampor fungerar inte i kupén och hastighetsmätaren är för närvarande ur funktion.

Motor beskrivs vara i mycket bra skick. Växellåda och drivlina likaså. Bromsar beskrivs vara i OK skick. Mekaniskt fungerar allting som tänkt.

Nuvarande ägare har ej vetskap om när senaste servicen utfördes, men meddelar att det är dags för oljebyte. Tidigare dokumentation på service finns ej. Senaste besiktning utfördes 2022.

En tidskorrekt 911 G-modell i amerikansk specialutgåva med matching numbers och COA. Rätt färg, dekor och fälgar ger ett mycket tidskorrekt intryck på denna samlarklassiker.

Exteriör (67 bilder)

Interiör (47 bilder)

Mekanik (12 bilder)

Dokumentation (1 bilder)

Högsta bud