1959 Renault 4CV

Fasol
Örebro

Charmig Renault 4CV från 1959 som såldes ny i Frankrike, hamnade i Danmark och 2022 importerats till Sverige.Bilen har enligt trippmätaren rullat ca. 79960km men nuvarande ägare kan ej garantera att miltalet stämmer. Bilen är i ett bra bruksskick med en del patina, bruksslitage och lite rost.

  1. Charmig fransman, Renault 4CV från 1959
  2. Såld ny i Frankrike, mellanlandat i Danmark och i Sverige sedan 2022
  3. Bra bruksskick

Utrustad med en 747cc stor radfyra på ca. 17hk kopplad till 3-växlad manuell låda och bakhjulsdrift. Inga fantastiska prestandasiffror, men mer än nog för att bekvämt transportera äggen från granngården och hem!

Det generella skicket beskrivs av nuvarande ägare som bra, men med antydan till rost på några ställen. Rosten finns bakom lack som rest sig, mestadels på bakre partiet av bakskärmarna. I övrigt finns normalt åldersslitage, märken och några lacksprickor. Generellt bra skick dock, med tanke på ålder. Bilen kan tidigare ha renoverats men detta är inget nuvarande ägare har vetskap om. Fönsterrutor är i bra skick. Kromet är i bra bruksskick men det finns patina runtom på krom, lister osv. Fälgarna är i fint skick med bra med mönsterdjup kvarstående.

Interiören är i ett gott skick. Stolarna är utan skador i tyget. Innertaket sitter där det ska. Ratt, reglage och knappar i bra skick.

Motor beskrivs vara i bra skick. Växellåda och drivlina går fint. Mekaniskt fungerar allt som tänkt.

Bilen servades innan besiktningen som skedde i augusti 2022. Sedan dess har bilen inte gått många mil. Nuvarande ägare vill informera om att det är lätt att hitta delar till bilen, bland annat via kontaker på bland annat https://www.club4cv.se/.

Nuvarande ägare, som själv är fransman, åkte mycket 4CV som barn och har därför införskaffat denna charmiga klenod. Bilen säljs pga. flytt och söker nu ny ägare som önskar åka fransk 50-talsvagn och uppleva kontinental nostalgi!

Exteriör (70 bilder)

Interiör (33 bilder)

Mekanik (34 bilder)