1973 SAAB 96 V4
- SAAB 96 V4 från 1973 i fint bruksskick
- Totalrenoverad mellan åren 2015 till 2020
Utrustad med V-ställd 1.5-liters fyra på ca. 65hk kopplad till 4-växlad rattstångsväxel och framhjulsdrift. För den som vågar uppges bilen ha en toppfart på ca. 145km/h.
Bilens inredning är originalinredningen och har endast mindre slitage efter alla år i bruk. Vinylen på dörrsidorna är i fint skick. Stolarnas material har klarat sig väl, sånär som på mindre skada i vinylen på förarstolen samt att passagerarstolen. Baksätet har skador på toppen, mot hatthyllan. Instrumentpanel, knappar och reglage i väldigt fint skick. Innertak i mycket fint skick.
Motorn beskrivs vara i nyrenoverat skick. Under renovering blev motorn uttagen och fick nya lager, packningar, koppling osv. Alla slitagedelar byttes även ut. Nya bromsar installerades runt om. Mekaniskt fungerar allt som tänkt.