2007 Triumph Bonneville MH

Peder_
Stockholm

Svensksåld Triumph Bonneville MH från 2007 som endast rullat låga 8950km sedan ny med två brukare genom åren. Nuvarande ägaren har haft motorcykeln sedan 2015 och använt den mycket sparsamt. Triumph Bonneville är en perfekt kombination av modernt maskineri och tidslös design. Den första Bonneville som byggdes kom redan 1959 och är ett tydligt bevis på hur populär modellen är. Det medföljer originalhandlingar samt två nycklar och ett extra avgasrör.

  • Svensksåld Triumph Bonneville från 2007
  • Endast 2 brukare och ca 8950km!
  • Sista årsmodellen med förgasare

Utrustad med en 865cc-maskin med dubbla överliggande kamaxlar och dubbla förgasare producerar hojen ca. 67hk/71nm@6000rpm. Växlingar sköter du med en 5-växlad låda. Med en torrvikt på ca. 200kg är hojen pigg nog för att fullt ut kunna njuta av Sveriges små slingriga vägar!

Med sitt låga miltal är denna Triumph i ett mycket gott skick. Det finns mindre bruksslitage på bland annat tanken, där vi finner någon enstaka repa och lite torr list runt Triump-logon samt någon mindre repa som dokumenterats. Kromet är i gott skick med mindre brukslitage på t ex. styret. Sittdyna är i fint skick. Lyktglasen runtom är i fint skick utan skador. Ta en titt på våra foton för att bilda er en uppfattning om skicket på motorcykeln. Har ni frågor kan dessa enklast ställas direkt i frågefältet. Frågor besvaras av ägaren själv.

Motorcykeln har fått sig en ordentlig genomgång av Triumph-mekaniker Magnus Glad i juli 2023. Detta till en kostnad av ca. 13000kr. Följande åtgärdades för att bevara hojen i dess fina skick:

  • FORK DUST CAP från All Balls Racing
  • FORK OIL SEAL KIT WITH DUST CAP från All Balls Racing
  • Oljefilter från Hiflo HF204
  • LIQUI MOLY MOTOROLJA 4T SYNTH 10W-50 RACE 1
  • Framgaffel Renovering, 1st
  • YSS Fork fluid 10W, 1 liter
  • Accossato Brake Pads Kit

Sitter nya däck monterade av märke Michelin.
  • Framdäck 100/90B19F 57V MICHELIN ROAD CLASSIC
  • Bakdäck 130/80B17 65H MICHELIN ROAD CLASSIC

En mycket fin svensksåld Triumph Bonneville från 2007. Detta är hojen för dig som gärna vill åka modernt men med en tidslös look!

Exteriör (64 bilder)

Mekanik (22 bilder)