1968 Wolseley 18/85 1.8
Bilen från imperiet där solen aldrig går ner, Wolseley 18/85, även känd som BMC ADO17, Austin 1800 och Morris 1800. Bilen har haft många tillverkare genom åren och under namnet Morris 1800 röstades den fram till "Årets bil i Europa" 1965. När bilen presenterades 1964 var den annorlunda i sin design med sina stora rutor och generösa insida. Både Sir Alec Issigonis och designerhuset Pininfarina hjälptes åt att rita bilen. Även mekaniskt var bilen i framkant med t ex. vätskefyllda dämpare sammankopplade vilket resulterade i en mjukare gång än mer konventionella system. Bromssystemet var även det modernt med tryckförflyttning mellan fram- och bakvagn.
Detta svensksålda exemplar i mörkblått kommer med 1.8-liters förgasarfyra och automatlåda. Senare modeller som denna fick t ex. armstöd och andra både interiöra och mekaniska uppgraderingar. Perfekt exemplar att ha som rullande projekt för den som önskar något annorlunda att åka med. Det är få människor som sett en Wolseley 18/85 och blickarna och frågorna har varit många på de träffar bilen åkt på. Det medföljer en stor mängd reservdelar till bilen, bland annat nya dörrar med mera.
Utrustning och Tillval
Tidstypisk inredning med trä och klassiska Smiths-mätare. Mörkblå vinyl och grått innertak. En något moderna kasettspelare typ Blaupunkt Stockholm R26-enhet har installerats samt eftermonterade högtalare.
Exteriört upplevs bilen ha klarat sig förhållandevis bra genom åren. Lacken har dock sprickor och märken på de flesta ställen. Rost finns på sina ställen och det synliga finns dokumenterat på bilder. Lister är gamla och spruckna. Lyktglasen från Lucas ser ut att vara i gott skick. Även Minilite-fälgarna är i ett bra skick.
Åren har satt sina spår även på interiören, men skicket är likväl inom ramarna för bra. Material på dörrsidor och sittplatserna har klarat sig bra utan större slitage och sprickor. Märken och skav finns dock, men inget kritiskt söndersprucket. Innertaket har skador på sina ställen men hänger inte. Träinredningen har tappat ytskiktet på sina ställen.
Mekaniskt har bilen normalt slitage men går som den ska. Huvudströmbrytare är installerat intill batteriet. Normal ytrost finns på vissa delar under huven. Det finns en mängd reservdelar som kan medfölja vid affär.
En utstickande och ovanlig 4-dörrars sedan från 60-talets England i ett bra rullande skick. Perfekt som renoveringsobjekt eller annorlunda sommarvagn!