1983 Lotus Esprit Turbo 2.2

Mollydog
Vinslöv

Bidders Highway har fått äran auktionera ut en mindre samling Lotus-bilar. Vi har valt att döpa samlingen till The Triple Lotus Collection, och du finner alla tre bilar HÄR

Lotus Esprit Turbo 2.2 från 1983 med ca. 7724km på mätaren, omräknat från ca. 4800 miles. Mätarställning kan av nuvarande ägare ej garanteras och bilen kommer i ett bra bruksskick. Bilen är importerad från England redan 1991 och har enligt registret haft 7 ägare. Bilen har en stor mängd dokumentation i flera pärmar samt en 30-sidig lång byggtråd på Lotus Car Club Swedens forumsida. För dig som är intresserad föreslår vi att du läser byggtråden HÄR

  1. Lotus Esprit Turbo 2.2 från 1983 importerad redan 1991
  2. Snygg färgkombination i vitt med svarta dekaler
  3. 2.2-liters turbomaskin på 210hk/270nm

Utrustad med 2.2-liters turbomatad fyra på ca. 210hk/270nm kopplad till 5-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.

Utrustning och Tillval

Utrustad med bland annat full skinninredning, stereo, elhissar och speglar samt skyport.

Det generella skicket på kaross beskrivs av nuvarande ägare som OK. Skyport har installerats i efterhand. Det finns inga bucklor eller dörruppslag på karossen och bilen är även rostfri. Lacken beskrivs vara i hyffsat skick och är hemmagjort garagelackering. Bilen gör dock ett bra intryck. Glasrutor är i bra skick. Lister, lyktglas och emblem likaså. Lacken har runtom på karossen diverse sprickor i sig samt diverse mindre märken. Lister likaså. Kåporna till lyktorna är något blekta och har en annan ton i färgen än övrig lack. Fälgarna monterade fram har diverse jack och hack i sig, men syns inte allt för väl då dem lackerats.

Interiören beskrivs vara i OK skick. Stolarnas material har klarat sig väl från typiskt åldersslitage. Skinnet på dörrisidorna har slitage i färgen, dock ej trasiga eller spruckna. Knappar, ratt och reglage i bra skick. Innertak i bra skick. Alla funktioner i kupén fungerar som tänkt.

Motor beskrivs vara i bra skick, bromsar likaså. Mekaniskt fungerar bilen som tänkt.

2020-10-09 Byte kamrem, olja/filter, bromsvätska, kylarvätska, växellådsolja och övre kulbultar fram. Senaste besiktning utfördes 2022-07-22.

En Lotus Esprit Turbo i bra bruksskick med stor mängd dokumentation från tidigare år! För dig som är intresserad, läs gärna forumtråden vi länkat till i första stycket på annonsen.

Exteriör (74 bilder)

Interiör (52 bilder)

Mekanik (34 bilder)

Dokumentation (11 bilder)

Samlingen

The Triple Lotus Collection

Efter fem år som ingenjör och ett gäng lyckade racebilar bildade Colin Chapman Lotus Engineering Ltd 1952. Första modellen ut var Lotus 6 som byggdes i 100 exemplar, även den mycket lyckas inom racing. En av de mest kända modellerna är förmodligen Lotus 7, som än idag byggs i diverse replikaversioner. Fokus har alltid legat på låg vikt och ett ansenligt bra väggrepp och Lotus har genom åren vunnit otaliga tävlingar mot motståndare med avsevärt större motorer. Bidders Highway har fått äran att auktionera ut tre olika Lotus-bilar, och därför valt att kalla denna lilla samling för ”The Triple Lotus Collection”.

Upptäck fordonen

  • 2001 Lotus Elise 111

    2001 Lotus Elise 111

  • 1983 Lotus Esprit Turbo 2.2

    1983 Lotus Esprit Turbo 2.2

  • 1992 Lotus Esprit Turbo SE High-Wing

    1992 Lotus Esprit Turbo SE High-Wing

Högsta bud